Jak se v krizi zaměřit na ten správný produkt?

V polovině března jsme prvním seminářem zahájili Sdílko akademii, sérii on-line přednášek, ve kterých chceme dát malým obchodníkům praktické tipy, jak se adaptovat na současnou covidovou dobu. Lektorky Lenka Jeřábková a Magda Lukášová se v prvním semináři zaměřily na marketing pro malé obchodníky. Lenka obchodníkům poradila, jaké si vybrat komunikační kanály a jak se v nich neztratit, Magda se zase podělila o to, jak pracují s komunitou zákazníků v prvním českém ekologickém květinářství Kytky od potoka.

Moc se mi líbil Lenčin příměr, kdy volbu vhodných komunikačních kanálů přirovnala k příhodě o zajíčkovi v krabici mrkviček. Ten si měl jednu mrkvičku vybrat, přitom jedna byla lepší než druhá. No a protože zajíce z toho množství možností postihla rozhodovací paralýza, nakonec hladem umřel. A jak Lenka dodala, pokud jste momentálně v krizi a nevíte, jestli a jak pokračovat dále, zaměřte se na tu největší mrkvičku – zboží, službu, kterou (vaši) zákazníci momentálně nejvíce vyžadují.

Jak ale poznáme, která je momentálně vaše největší mrkvička? Sepsala jsem dohromady několik tipů.

Kdo jsou vaši zákazníci? Podívejte se do statistik

Abyste pochopili, jaké zboží nebo služba zaboduje, musíte si nejdřív ujasnit, kdo jsou vaši zákazníci. A pozor, je potřeba mít na paměti, že fanoušek na sociální síti automaticky nerovná se zákazník.

Lidé na to často zapomínají, ale systémy, které už používáte vám často poskytnou odpověď na vaše otázky. Odpověď na to, kdo jsou vaši fanoušci a návštěvníci webu vám poskytnou i základní statistiky jako Facebook insights, přehledy na Instagramu nebo Google Analytics.

Přehledy pro Facebookovou stránku Sdílko Poruba. Kdo by to byl řekl, že 80% našich fanoušků jsou ženy? 🙂

Co se týče statistik za zboží, tak využijte evidenci, kterou už máte (např. účetní evidenci vašeho prodaného zboží / služeb). Při volbě našich vlajkových produktů se totiž příliš často necháme ovlivnit emocemi nebo tím, které zboží preferujeme my osobně.

Zeptejte se zákazníků

Znáte to “Líná huba, holé neštěstí”. Jako introvert, nemám tohle rčení moc ráda, ale v současné situaci vám může být dost nápomocné. Nejste si jisti, na které konkrétní produkty nebo službu se momentálně zaměřit? Nechte si poradit od fanoušků, ať už hlasováním ve Facebookovém postu nebo i třeba anketou v rámci stories. Výsledek samozřejmě není závazkem fanouškům, ale pouze návodem pro vás.  

Můžete si například vedle sebe vyskládat 4 různé produkty a zeptat se fanoušků, který by si koupili. Jen pozor při formulaci otázky, mezi tím, co se mi líbí a co bych si koupil je rozdíl.

Recenze a doporučení

Nezapomínejte na velmi silné komunikační kanály, které jsou pro vás zdarma a to jsou recenze a doporučení. Pochválil vám někdo e-mailem nebo ve zprávě váš výrobek, nebo je spokojený se službou? Pochvala vás samozřejmě zahřeje, ale nikdo ji v tento moment nevidí. Poproste zákazníka, aby se o svou zkušenost podělil veřejně. Recenzemi si posilujete svou kredibilitu a například v případě Mé firmy na Googlu vám to také pomáhá budovat lepší pozici ve vyhledávání.

TIP: Výzvu k zákazníkovi můžete formulovat například nějak takto ↓
(svou větu si někam uložte, ať ji máte po ruce a při každé kladné odpovědi se snažte zákazníka navést):  

Budu moc ráda za recenzi na Facebookové stránce Sdílka, nebo recenzi na Moje firma.

Inovujte a přizpůsobte se potřebám lidí

Potřeby a návyky lidí se za poslední rok diametrálně změnily a je potřeba najít způsoby, jak na nové návyky zákazníků reagovat (ať už jde o módu, jídlo nebo třeba pedikúru, jak ve své přednášce ilustrovala Lenka). Například návrhářka Zuzana Osako (značka Tradice) v článku pro idnes.cz vysvětluje, že “… v reakci na covid udělali kolekci Pohoda a jejím nejoblíbenějším kusem se stala maxikošile. V Tradici jsme všechny mamky a pracujeme především přes videohovory, což bylo i inspirací pro novou kolekci. Chtěly jsme něco, co neurazí do kanceláře nebo na nějaký videohovor, ale zároveň si člověk může odskočit k pračce, plotně a se psem ven.”

Podobně uvažují například i v zakázkovém krejčovství Le Premier. Už na začátku pandemie věděli, že s obleky na míru teď asi terno neudělají a jak říká zakladatel Jakub LohniskýVíce se tak zaměřujeme na casual věci, které dříve nikdo ani moc nechtěl. Děláme bundy, džíny, spustili jsme personalizované sneakersky. Chystáme oblek z teplákoviny, který bude zavazovací na šňůrku. Před kameru na home office ideální.”   

Live stream shopping je trend, který v roce 2021 (i kvůli zavřeným kamenným prodejnám) ještě poroste. O co jde? Zákazníci chtějí vidět, jak například dané oblečení, hračka nebo nářadí vypadá v reálu, takže obchodník může využít živého video přenosu, aby mu výrobek ukázal ze všech stran, odpověděl na dotazy a navedl ho k finálnímu nákupu. Nemusíte se bát, že potřebujete drahou techniku nebo aplikace. Mrkněte, jak komunitu svých zákaznic prostřednictvím Live streamu zapojuje například Pink Tina designová móda pro výjimečné ženy. Doporučuji rovněž popřemýšlet, jestli nemáte spřátelenou značku, se kterou byste se na LIVE stream spojili. Jednak si znásobíte počty potencionálních fanoušků a také vás na přípravu streamu bude více a bude to rychleji odsýpat.

Úvodní fotka: https://www.instagram.com/doplnecek

Publikováno