Rubriky
Novinky

Sdílko nabízí Porubanům setkání s regionálními obchodníky a podnikateli

Již dvakrát proměnila netradiční akce s názvem Sdílko porubský veřejný prostor. Návštěvníkům ho otevře i letos: od 4. do 25. srpna. Tentokrát se s místními a regionálními obchodníky a podnikateli, ale také zástupci neziskových organizací nebo různých spolků mohou lidé potkat poblíž nákupního centra Duha na porubském sedmém obvodě.

Lidé, kteří chtějí představit své služby nebo výrobky, si mohou na jeden až dva dny pronajmout jeden ze tří designových výstavních modulů. Kdo se například rozhoduje, zda se pustit do podnikání, si tak může ověřit, jestli si vybral správný obor nebo nabízí produkt, který je pro kupující atraktivní. Poruba se tak také snaží podporovat obchodníky a podnikatele v postcovidové době.

„Princip pop-up expozice, nečekaného překvapení obyvatel na místech, kterými denně procházejí, se při minulých ročnících Sdílka osvědčil. Opět chceme otestovat, jak se bude určité místo chovat, když do něj umístíme nový prvek. Chtěli bychom tuto funkci vyzkoušet právě u Duhy, kde už na příští rok plánujeme kompletní revitalizaci,” uvedla starostka městského obvodu Ostrava-Poruba Lucie Baránková Vilamová.

Na Sdílku se letos představí 65 vystavovatelů. Jsou mezi nimi farmáři, tvůrci udržitelné módy, tašek a kabelek, dětského oblečení a potřeb pro děti, keramici, up-cyklátoři textilu, pletařky, bylinkářka či písmomalířka. Mezi nimi určitě nezapadne produkce dosud nejmladší vystavující v historii Sdílka Poruba: třináctileté dívky, která háčkuje zvířátka, jídlo, ovoce i zeleninu. V jednom z výstavních modulů bude kavárna, v níž se v průběhu Sdílka prostřídají čtyři provozovatelé:  Medoo – Zámecká medárna, Shothouse, Elizebet nebo Čerstvý Boby.

Že je Ostrava v poslední době gastronomicky velmi zajímavá a pestrá, se projeví i zde. Dobroty ze své produkce budou (nejen) Porubanům nabízet Af-ró, Biokošíky, Bubba chléb, Farma pod kaštany, Chilli Peterson, Lyopotraviny, Nha Cretcheu Café & Restaurant, Oktarína TR sirupy, Pečuto, Slezská zahrádka či Solertus, jejichž marmelády získaly na mezinárodní soutěži The World’s Original Marmalade Awards 2017 stříbrnou a dvě bronzové medaile.

Netradiční bienále ale nenabízí jen možnost se na chvíli zastavit a prohlédnout si nabídku zajímavých produktů. Zájemci se mohou zapojit taky do workshopů (například jak vyrobit marmeládu, vyrobit si bosé boty, gumičku do vlasů nebo dřevěnou brož či jak si správně čistit zuby. Návštěvníci se na Sdílku rovněž budou moci setkat s moderní formou prezentace čtyř velkých projektů městského obvodu – na úpravu prostranství u obchodních středisek Koruna a Duha, náměstí Družby nebo domu pro seniory Harmonie. Zájemci si je budou moci díky virtuální realitě prohlédnout už nyní.

Stejně tak se mohou Porubané dozvědět více o zajímavých tématech typu doprava v Porubě, zeleň a Zámecký park, kultura a její vliv na veřejný prostor, revitalizace Duhy nebo péče o seniory na debatách, které se budou konat 6., 11., 13., 18. a 20. srpna. 

Přehled debat: https://www.sdilkoporuba.cz/kategorie/prednaska/