Rubriky
Novinky

Sdílko v polovině. Co jsme zažili a co nás čeká?

Na začátku srpna vyrostlo přes noc na porubském sedmém obvodě Sdílko. První den prosklené moduly vzbudily pozdvižení. Od otevření, které proběhlo 4. srpna si pak místní postupně začali zvykat a teď, když je Sdílko v polovině můžeme říct, že si obyvatelé sídliště vzali Sdílko za své.

Poprvé u DUHY
Sdílko má putovní charakter a tak po prvním ročníku, který proběhl na porubské Hlavní třídě a druhém ročníku, který se uskutečnil na Alšově náměstí je letos Sdílko u DUHY. Důvodů, proč právě tady, je několik. V dohledné době se plánuje revitalizace celého prostoru a Sdílko funguje jako takový testovací prvek toho, jak bude veřejný prostor fungovat, když do něj náhle přidáte nový objekt a novou funkci (kdo si chtěl někdy zajít na Duze na výběrovou kávu, má konečně šanci!). Od kolemjdoucích teď na Sdílku také často slýcháme to, co bylo i záměrem. “To je bezva, že se konečně děje i něco tady a ne jenom všechno na Alšáku.”

Každý den něco nového
Móda, jídlo nebo třeba potřeby pro miminka. Škála zboží je na Sdílku opravdu široká a každý den na Sdílku najdete něco nového (aby vám něco neuteklo, sledujte denní program). Obchodníci si při přípravě modulů dávají opravdu záležet a každý den vidíte jinou instalaci.

Každý den na Sdílku najdete zbrusu nové obchody

Místní obchodníci
Sdílko je o představování místních obchodníků a jsme nadšení, kolik šikovných a zajímavých značek a obchodů máme přímo v Porubě. Hned první den Sdílka se návštěvníkům představila třináctiletá Timea Kuchařová, která háčkuje figurky ovoce a zeleniny. Co by kamenem dohodil to má na Sdílko také paní Mrkvová s dětskou značkou La Carota. Přes cestu zase bydlí dámy, co šijí módu pod značkou Nosotras. Na Sdílku už jsme měli vystavující z Rychvaldu, Petřvaldu nebo třeba Václavovic a ještě z mnoha míst nás navštíví i v druhé polovině Sdílka.

La Carota

Do třetice
Zůstávají s námi také stálice Sdílka, co jsou s námi od prvního ročníku. Na všech ročnících jsme tak mohli ochutnat banánový chleba od Bubbachléb, sirupy Oktarína, navštívit prezentaci neziskovky Spirála, koupit si kabelku od Darabags nebo si něco vytvořit u Papírnictví DUHA. Dámy z papírnictví jsou známé svou nezdolností. První dva ročníky jim na Sdílku vždy pršelo (ne zrovna ideální počasí pro papírenský sortiment), dámy byly ale celý den s dobrou náladou a úsměvem. Letos to konečně vyšlo a svítilo jim sluníčko.

Z těch, co jsou s námi od prvního ročníku se v druhé polovině Sdílka můžete těšit třeba na malované boty TanaGo, písmomalířku Renátu Gebauerovou nebo neziskovku MENS SANA.

Debaty a virtuální realita

Sdílko není jenom o obchodnících, ale také o představení budoucích plánů městského obvodu. V interaktivní výstavě si můžete prostřednictvím virtuální reality vyzkoušet, jak bude vypadat budoucí proměna DUHY nebo virtuálně nahlédnout do dokončovaného domova pro seniory Harmonie.

Virtuální realita na Sdílku

Během pěti podvečerů mají návštěvníci také možnost navštívit veřejné debaty s odborníky a zástupci městského obvodu. Již se debatovalo o dopravě v Porubě, reklamním smogu a revitalizaci DUHY a také Zámeckém parku a zeleni. Ještě nás čeká debata o péči o seniory v Porubě (v úterý 18. srpna od 18 hodin) a kultuře ve veřejném prostoru (ve čtvrtek 20. srpna od 18 hodin).

Debata k reklamnímu smogu a plánované proměně DUHY

Těšíme se na Vaši návštěvu!